Mochyně židovská

Mochyně židovská třešeň je známá spíše jako dekorativní rostlina a je snadno rozpoznatelná díky typickým, velkým oranžovým až červeným uzavřeným kalichům s bobulí uvnitř. Kalichy zůstávají po opadu listů na stoncích dlouho do zimy. Podobají se čínským lampionům. Mochyně židovská třešeň je vytrvalá rostlina (je mrazuvzdorná), silně odnožuje a tvoří souvislé porosty, takže může být časem poměrně obtížné se jí zbavit, případně je potřeba její šíření regulovat. Roste až do výšky 40-60 cm, květ je nenápadný bělavý, typický pro lilkovité, podobný květu rajčete.

Mochyně židovská třešeň je používána jako trvalka, plody lze použít k aranžování. V malém množství lze plody používat i v přírodní medicíně.

Často se vyskytují diskuze, zda jsou plody této mochyně jedlé. Dostupné informace se často diametrálně rozcházejí, nicméně nezralé plody obsahují dostatečné množství solaninu, aby vyvolaly gastroenteritidy a průjem u dětí. Dobře vyzrálé plody jsou v menším množství poživatelné, ale vzhledem k jejich menší velikosti a často uváděným problémům po požití doporučujeme využívat spíše jedlé druhy mochyní, např. mochyni peruánskou.

Lidově se používají názvy: mořská višeň, židovská višeň, židovská jahoda, liščí jablko, měchuňky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *